+45 27 14 29 26 info@globushojskole.dk

Det gode liv på Mallorca

12.10. – 19.10 2020

Måske er du kommet til et punkt i tilværelsen, hvor der skal ske noget nyt eller lægges en ny kurs, for at du fortsat kan leve det gode liv. Nogle gange ser vi tingene klarere, når vi har dem lidt på afstand og på Mallorca er der både tid og ro til refleksion og ny inspiration.

I fælleskab og hver for sig, får du mulighed for at kigge på din egen livsfortælling og tænke over, om du kan lave en fortælling, som sætter dig mere fri.

Vi skal tale om styrker og værdier, for det gode liv handler bl.a om at gøre det, som føles meningsfuldt og giver én energi. Og vi ser på hvilken rolle taknemlighed spiller for det gode liv. At spise et æble langsomt, kan lære os noget om nærvær og så skal vi inspireres af livsvisdommen i H.C.Andersens eventyr.

I løbet af ugen vil vi også besøge mennesker, som har levet deres drøm ud på Mallorca med op- og nedture. Og vi skal se på, hvordan det kan være, at spanierne lever længere end os? Den der siesta midt på dagen, er måske slet ikke så tosset?  Og endelig skal vi selvfølgelig ud at røre os en masse  i det smukke landskab, som højskolen ligger midt i – med Tramuntanabjergene lige uden for vores dør.

Kom med og lad os skåle på vores sejre !

Kursusleder er Helle Lyster, mangeårig journalist og vært i DR, og uddannet coach og proceskonsulent. Helle vil bl.a dele den inspiration, hun fik ved at besøge en række eksperter i det gode liv, som tilrettelægger på serien “Helle for Lykken” og fortælle hvad hun har lært om værdig-hed hos forskellige typer danskere ved at lave “Kender Du Typen”. Helle valgte selv i foråret at sige et fast job i DR op for at komme tættere på det gode liv.

Mandag 12.10

 

 • Afrejse fra Københavns Lufthavn kl 6.00  (mulighed for tilslutning fra Jylland – se mere under “fly”)
 • Indkvartering i vores to huse
 • Vi stiller lidt frokost frem
 • kl. 15.00 Kaffe og kage +  velkommen til Mallorca Højskole v. forstander Anna Katrin Nørgaard
 • Oplæg om ugen ” det gode liv på Mallorca” med Helle Lyster
 • Aftensmad på højskolen + hvem er hvem?
 • Foredrag: ‘Fra grisefester til cool ferieø’ – om Mallorcas udvikling v. Anna Katrin Nørgaard

 

Tirsdag 13.10

 

 • Morgengymnastik
 • Morgenmad og samling. Vi synger nye og gamle sange fra højskolesangbogen 
 • Det gode liv – indhold kommer senere 
 • Frokost: ‘Pa amb oil’ – det Mallorcinske svar på vores smørrebrød
 • Siesta
 • Kaffe og kage
 • Foredrag: Det gode liv på Mallorca – indhold kommer senere
 • Aftensmad på højskolen
 • Kulturaften: Kunstnernes Mallorca
 • Aftensange 

 

Onsdag 14.10

 • Morgengymnastik + sang
 • Morgenmad og samling
 • Det gode liv – program kommer senere
 • ‘Den store tapasdyst’ – Hvem laver de flotteste og mest velsmagende pinchos/tapas?
 • Aftensmad
 • Foredrag om Jørn Utzon og hans huse på Mallorca

 

Torsdag 15.10

 

 • Morgenmad og samling
 • Madpakker smøres
 • Besøg i Jørn Utzons hus Can Lis, der ligger på den østlige side af øen ved Portopetro
 • Madpakker ved Can Lis
 • Besøge familien Asbæks kunstcenter CCA Andratx. Her møder vi gallerist Jakob Asbæk, vi møder kunstnerne og ser på kunstudstillingen med dansk kunsthistoriker. Jakob lever hele året på Mallorca – har han fundet det gode liv her? 
 • Aftensmad på højskolen
 • Kulturaften: Vandringens glæder – hvordan vandring og lykke hænger sammen

 

Fredag 16.10

 

 • Morgengymnastik + sang
 • Morgenmad 
 • Oplæg om dagens vandretur
 • Madpakker smøres
 • Vandretur i de nærliggende Traumuntana-bjerge, hvor vi går op til refugiet Tosalls Verds. Her spiser vi vores madpakker
 • Siesta
 • Foredrag om Mallorcas voksende vinproduktion og vinsmagning v. Javier Elias, der også er uddannet sommelier
 • Aftensmad
 • Foredrag: Dokumentarfilm om det gode liv 

 

Lørdag 17.10

 

 • Morgengymnastik 
 • Morgenmad og samling
 • Fridag med flere muligheder: Man kan blive kørt til den nærliggende station i vores by Lloseta med mulighed for at tage nogle timer i Inca, en dag i Palma. Man kan også låne højskolens cykler og udforske vores turforslag, man kan gå rundt i vores naboby Lloseta eller man kan slappe af og nyde det lune vejr ved poolen 
 • Aftensmad + hygge  for dem der er på højskolen

 

Søndag 18.10

 

 • Morgengymnastik + sang
 • Morgenmad 
 • Besøg  hos danske Helle Alexandersen i hendes skønne hjem i Port de Sóller.  Helle lever om nogen det gode liv, som vi skal høre mere om. Frokost på Helles restaurant Luna 36 i Sóller
 • På egen hånd i hyggelige Sóller med mulighed for en tur med sporvognen til Port de Sóller
 • Afslutningsfest med middag, sang, hygge og mallorcinske folkedanse med vores madmor Maria og hendes venner 

 

Mandag 19.10

 • Morgenmad
 • Afrejse fra højskolen – bus til Palma Lufthavn
 • Afgang kl 9.55 med fly. Ankomst kl 12.55 Københavns Lufthavn

 Helle Lyster

Trænger du til at få finjusteret meningen med livet – komme tættere på glæden både i dit arbejdsliv – hvis du stadig er på arbejdsmarkedet –  familielivet og med dig selv ? Nu er chancen der på Mallorca Højskole når  journalist Helle Lyster, der stod bag DR- tv-serien “Helle for lykken” giver bud på , hvordan vi får et meningsfyldt liv. De fleste af os har det jo egentlig meget godt. Godt arbejde, en dejlig familie og gode venner – og alligevel kan den tanke opstå, at der mangler et eller andet. Ind imellemkommer den indre uro, rastløsheden – er det her meningen med livet?Hvordan bliver vi mere nærværende, og hvordan undgår vi stress? Hvorfor er det nødvendigt at rydde op i tanker og rod, kan Gud give os meningen, og hvad har H.C. Andersen at byde påsom business guru? 

“I gamle dage var man ”noget” i kraft af sin familie, slægt og traditioner. I dag er det op til hver enkelt af os at skabe vores liv, og en stor del af identiteten hænger sammen med vores arbejde. Vi konkurrerer ikke bare med naboen, men med mennesker fra hele verden. Det kan godt være lidt forpustende at leve op til som moderne menneske, siger Helle Lyster. – Samtidig oplever jeg, at mange mennesker stopper op ogspørger sig selv: Var det egentlig det, jeg ville med mit liv?  Lige få finjusteret meningen med livet. Hvis man tør – for det kan kræve meget at se sig selv i et nyt lys.

På Mallorca Højskole søger Helle Lyster efter meningen med livet og lykken. Det er igennem en række spændende foredrag og ved at besøge mennesker, der er flyttet til Mallorca fordi de ledte efter det gode liv – i sydens sol – og fandt det.

12.10: Afgang Københavns Lufthavn med Norwegian 

 

Mulighed for tilslutningsfly fra Aalborg eller Billund dagen før + overnatning på hotel. Ring og hør for pris.

 • Billund: Kontakt os for at høre nærmere.
 • Overnatning på hotel i København nær lufthavnen dagen før afrejse er også muligt. Prisen for dette er 450 DKK ekstra.

19.10: Afgang Palma de Mallorca med Norwegian kl.9.55 – ankomst København 12.55

 

Vi tager forbehold for ændringer.

 

 

 

Praktisk info

Ledige pladser


Tilmeld dig

Periode: 12.10. – 19.10. 2020

Priser: Son Pelai: 11.900 kr. (ved delt dobbeltværelse uden badeværelse) 

*Tillæg for eget badeværelse: 500 kr.

*Tillæg for eneværelse: 2000 

Finca: 13.100 kr. (ved delt dobbeltværelse med eget bad)

 *Tillæg for eneværelse finca med delt badeværelse 2000kr.

 *Tillæg for eneværelse finca med eget badeværelse 2.500 kr. 

 

Priserne er alt inklusiv – også drikkevarer til måltiderne på højskolen. Det eneste man selv betaler, er fridagen, hvis den afholdes udenfor højskolen.

Fornalutx
21°
21°
man
24°
tir
20°
ons
20°
tor