+45 27 14 29 26 info@globushojskole.dk

Mallorca set indefra

23.9 - 30.9 2019

I uge 39 har vi to kurser på Mallorca Højskole på samme tid. Nogle er på skrivekursus ( se programbeskrivelse under ”Kickstart din indre forfatter”), mens andre er på det populære kursus “Mallorca set indefra“. Fælles for alle kursister er måltiderne, morgensamlinger og kulturaftener.

På “Mallorca set indefra” oplever du øen på en autentisk og anderledes måde, hvor du kommer helt tæt på de lokale, både danskere der har boet længe på øen og mallorcinerne. Vi er langt væk fra masseturismen og søger bevidst oplevelser, du ikke kan læse om i en guidebog. Vores spanske kok, Javier, har en god ven, der laver vin. Det er et mindre sted ved byen Petra, hvor der normalt ikke er vinsmagninger. Men vi har fået lov til at komme indenfor og opleve en af de mange små økologiske vingårde, der skyder op rundt om på Mallorca i disse år drevet af vinentusiaster fulde af ideer og gå på mod. Høsten er ved at være i hus, så der er travlt på gården. Måske får vi lov at give et nap med?

Et af de absolutte højdepunkter på kurserne i 2018 har været besøget hos danske Helle Alexandersen i hendes skønne hjem smukt hævet over Port de Sóller – bugten. Derfor er vi utrolig glade for, at Helle har sagt ja til at lukke os ind i sit hjem igen, hvorfra hun fortæller om sit Mallorca-eventyr. Også frokosten på Helles restaurant Luna 36 i Sóller får topkarakterer af vores kursister, så det har vi selvfølgelig stadig på programmet.

En helt ny foredragsholder på Mallorca Højskole er journalist og højskolelærer Gertrud Højlund. Hun vil både holde foredrag om den vanskelige kærlighed før og nu, og om sin karriere i mediebranchen, hvor hun lige nu arbejder som vært på TV2 News. Og apropos vært,  så vil Gertrud Højlund også give den som sangvært en aften, hvor vi synger en masse fra Højskolesangbogen. Det har Gertrud været mange gange før rundt om i landet og på Vartov i København til det årlige marathonsang fra Højskolesangbogen.

 Vi har også på dette kursus fået lov til at besøge Jørn Utzons hus Can Lis, et helt fantastiske og meget særpræget hus, som Jørn Utzon tegnede og boede i med sin familie. Can Lis er af flere førende arkitekturkritikere udnævnt til at være et af de vigtigste huse opført i det 20. århundrede. Og så skal vi selvfølgelig ud af vandre, da vi bor 60 minutters gang fra den store vandresti 221, vi skal konkurrerer i den store tapasdyst og høre foredrag, lave gymnastik og være sammen i et vaskeægte højskolefælleskab med kalorier til både krop og sjæl!

 

 

Mandag d. 23.9

 • Afrejse fra Københavns Lufthavn 06.00 (mulighed for tilslutning fra Jylland – se mere under “fly”)
 • Afslapning grundet tidlig rejse
 • Mulighed for at smøre sin egen sandwich
 • Velkommen til Mallorca Højskole v. højskoleforstander Anna Katrin Nørgaard
 • Rundtur på området 
 • Aftensmad på højskolen
 • Hygge og sangaften  + hvem er hvem?

Tirsdag d. 24.9

 • Morgengymnastik
 • Morgenmad og samling
 • Foredrag: “Fra grisefester til cool ferieø” –  om Mallorcas udvikling. v. Anna Katrin Nørgaard
 • Kaffepause
 • Foredrag: “Det mallorcinske køkken” v. Anna Katrin 
 • Frokost på finca – pa amb oil, det mallorcinske svar på vores smørrebrød
 • Siesta
 • Aftensmad på højskolen
 • Kulturaften med forfatter-holdet. Foredrag: Bøger og musik med Morten Remar, der er forfatter og har udgivet 4 romaner. Han vil fortælle om bøgerne, om at springe ud som forfatter midt i livet, og så vil Morten spille nogle sange fra sin karriere som musiker bl.a. i bandet i Back to Back.

 • Onsdag d. 25.9
 • Morgenmad på Son Pelai
 • På tur til Sineu, der ligger midt på øen,  hvor vi skal møde ægteparret Biel og Antonia, der har levet så længe, at de har oplevet Den Spanske Borgerkrig og Franco-styret
 • På det store onsdagsmarkedet i Sineu
 • Frokost på restaurant i Sineu
 • Aftensmad
 • Foredrag: “Fra fortidens slyngekastere, maurere og pirater til nutidens Mallorca” v. John Stoltenberg, der har boet på øen i 38 år

Torsdag d. 26.9

 • Morgenmad og samling
 • Besøg hos dansk restauratør og kok Helle Alexandersen i hendes skønne hjem i Port de Sóller. Vi sidder på terrassen og kigger ud over bugten, mens Helle fortæller om sit Mallorca eventyr – og om at være erhvervsdrivende på øen
 • Frokost i Helles restaurant, Luna 36, i Sóller
 • På egen hånd i hyggelige Sóller
 • Aftensmad på højskolen
 • Kulturaften: Kald det kærlighed – en kærlig aften i selskab med højskolelærer og tv-vært Gertrud Højlund

Fredag d. 27.9

 • Morgengymnastik
 • Morgenmad med morgensang og fortællinger om sangene med Gertrud Højlund, som sangvært
 • Vandretur i de nærliggende Tramuntana-bjerge. Vi går op til refugiet Tosalls Verds, hvor vi spiser vores madpakker
 • Siesta
 • Frokost
 • Siesta
 • Den store tapasdyst – vi konkurrere i at lave de flotteste og mest velsmagende pinchos
 • Aftensmad
 • Kulturaften for alle med Gertrud Højlund . Er den demokratiske debat i krise? Er vi blevet for dårlige til at lytte til hinanden og til dem, vi er forskellige fra? Gertrud Højlund  fortæller og debattere med udgangspunkt i Højlunds Forsamlingshus, som hun netop har bestyret på TV2 op til valget.

Lørdag d. 28.9

 • Morgengymnastik
 • Morgenmad og samling
 • Fridag med flere muligheder: Man kan blive kørt til den nærliggende station i vores by Lloseta med mulighed for at tage en dag i Palma. Man kan også låne højskolens cykler og udforske vores turforslag, man kan tage en vandretur i området eller man kan slappe af og nyde det lune vejr ved poolen
 • Aftensmad for alle 
 • Foredrag/ film: Jørn Utzons liv, karriere og huse på Mallorca v. Anna Katrin

Søndag d. 29.9

 • Morgengymnastik + sang 
 • Morgenmad
 • Oplæg om Mallorcas voksende vinproduktion
 • Vinproduktion i Petra – vi møder en af de helt nye vinbønder
 • Madpakker i vinmarkerne
 • Besøg i Jørn Utzons hus Can Lis, der ligger på den østlige side af øen ved Portopedro. 
 • Afslutningsfest sammen med skriveholdet med sang og hygge og mallorcinske danse

Mandag d. 30.9

 • Morgenmad
 • Afrejse fra højskolen – bus til Palma Lufthavn

 

 

 

Gertrud Højlund

Journalist, tv-vært og højskolemenneske Gertrud Højlund vil holde foredrag om den kærlighed, der kan gøre et helt liv. Ved sit nærvær eller sit fravær præger den alle mennesker, men hvad forstår vi egentlig ved den? I foredraget trækker hun både på troens og filosofiens tankegods, men også på de overvejelser hun selv har gjort sig i livtaget med den altafgørende og alligevel svært begribelige kærlighed. Og i en helt anden boldgade vil hun også fortælle om arbejdet på Danmarks eneste nyheds-tvkanal TV 2 News. Hvem bestemmer, hvad der kommer i fjernsynet, og hvordan forbereder man sig som vært på at kunne dække hvad end der måtte ske i løbet af en vagt. Gertrud Højlund vil også holde en sangaften med alle de højskolesange, hun har mest lyst til at dele med kursisterne. Gertrud er datter af højskoleforstander, debattør og forfatter Niels Højlund.

 

Bemærk: Vi flyver med SAS kl 06.00 om morgenen til Mallorca, derfor har vi nogle tillægsmuligheder:

 • Der er mulighed for tilslutningsfly fra Aalborg eller Billund til København d. 22.9 med overnatning på hotel i København, nær lufthavnen. Prisen for dette varierer efter dagens pris.
 • Overnatning på hotel i København, nær lufthavnen d. 22.9 er også muligt for alle andre, der kommer langvejs fra. Prisen for dette er 400 DKK ekstra. Flixbusser er begyndt at køre fra mange provinsbyer  til København og nogle helt til lufthavnen, og priserne er ikke høje.
 • Den 30 september flyver vi kl. 9.55 fra Mallorca med ankomst Københavns Lufthavn kl. 12.55

Vi tager forbehold for ændringer.

 

Praktisk info

Der er få ledige pladser


Tilmeld dig

Periode: 23.9 – 30.9 2019

Priser fra:

Son Pelai – 11.800 DKK (ved delt dobbeltværelse med delebad)

Tillæg for eneværelse Son Pelai fra:
1.000 – 2.500 DKK

Finca – 12.800 DKK (ved delt dobbeltværelse med eget bad)

Tillæg for eneværelse finca fra:
2.000 – 2.500 DKK

Priserne er alt inklusiv – også drikkevarer til måltiderne. Det eneste man selv betaler, er fridagen, hvis den afholdes udenfor højskolen.

Fornalutx
21°
24°
fre
24°
lør
24°
søn
23°
man